What Are Percentages?

———————————————————————————————————————————————————

Visual representation of a Percentage.

In the applet below, the default number whose percentage is dispalyed is 600, and the percentage is 50.

  • Check the Answer box to see what is 50 percent of 600. ​
  • Confirm that the colored rectangle displays the percentage. ​
  • Move the Percentage slider back and forth and observe that the answer changes depending on the instantaneous percentage value. The result is also reflected on the rectangle. ​
  • Change the Amount and play around with the Percentage slider as you observe the changes in the rectangle.

———————————————————————————————————————————————————

Find the value of the Whole.

In this game, you and an opponent take turns rolling a random percent (between 5 and 25). 

  • Start by clicking on. The player with the lower percent takes their percentage first, then the other player. (If the percentages are a tie, the player with the lower total takes first.) ​
  • Click again. The player with the lower percent takes their percent first.​
  • Keep going till someone wins! You can play this game with dice and paper by rolling 4 dice to find your percentages and following these rules. Have fun!

———————————————————————————————————————————————————

Define Percentage in Terms of US Coins.

After identifying the US coins below, use the two bars to answer the questions that follow.

The value of a quarter is 25% of the value of a dollar because there are 25 cents for every 100 cents.

Write the name of the coin that matches each expression below.

(1). 25% of a dollar.

(2). 5% of a dollar.

(3). 1% of a dollar.

(4). 100% of a dollar.

(5). 10% of a dollar.

(6). 50% of a dollar.

(7). The value of 6 dimes is what percent of the value of a dollar?

(8). The value of 6 quarters is what percent of the value of a dollar?

(9). Find two different sets of coins that each make 120% of a dollar, where no type of coin is in both sets.

———————————————————————————————————————————————————

———————————————————————————————————————————————————

3 tacos cost $18. Complete the table to show the cost of 4, 5, and 6 tacos at the same rate.

If you buy t tacos for c  dollars, what is the unit rate?

———————————————————————————————————————————————————