Interpreting Rates

———————————————————————————————————————————————————

Exploring Rates.

  • Read the problem. Keep in mind that the smaller number will always be a factor of the larger number. However, decimals are also accepted. The calculator at the bottom of the screen cannot be used for calculations at this time. It can alternatively be used to enter your values into the boxes.
  • Enter 3 different equivalent ratios making sure that you follow the appropriate units.
  • After you enter your last value, the sign appears.
  • Click on the circle and move the point to any one of your ratios.
  • Click on to keep practice some more.

———————————————————————————————————————————————————

Calculating Unit Rates

(A). For each situation, find the unit rates.

1. A cheesecake recipe says, “Mix 12 oz of cream cheese with 15 oz of sugar.

  • How many ounces of cream cheese are there for every ounce of sugar?
  • How many ounces of sugar is that for every ounce of cream cheese?

2. Mai’s family drinks a total of 10 gallons of milk every 6 weeks.

  • How many gallons of milk does the family drink per week?
  • How many weeks does it take the family to consume 1 gallon of milk?

3. Tyler paid $16 for 4 raffle tickets.

  • What is the price per ticket?
  • How many tickets is that per dollar?

(B). For each problem below, decide which unit rate from the previous situations you prefer to use. Next, solve the problem, and show your thinking.

1. If Lin wants to make extra cheesecake filling, how much cream cheese will she need to mix with 35 ounces of sugar?

2. How many weeks will it take Mai’s family to finish 3 gallons of milk?

3. How much would all 1,000 raffle tickets cost?

———————————————————————————————————————————————————

Application of Rates in Solving Problems

Read the statements below and answer the questions that follow.

Priya, Han, Lin, and Diego are all on a camping trip with their families. The first morning, Priya and Han make oatmeal for the group. The instructions for a large batch say, “Bring 15 cups of water to a boil, and then add 6 cups of oats.”

  • Priya says, “The ratio of the cups of oats to the cups of water is 6 : 15. That’s 0.4 cups of oats per cup of water.”
  • Han says, “The ratio of the cups of water to the cups of oats is 15 : 6. That’s 2.5 cups of water per cup of oats.”

Who is correct? Explain your reasoning. If you get stuck, consider using the table below.

———————————————————————————————————————————————————

A pink paint mixture uses 4 cups of white paint for every 3 cups of red paint. The table shows different quantities of red and white paint for the same shade of pink. Complete the table. (Leave your answer to 1 decimal place.)

———————————————————————————————————————————————————

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

(1). What is the cost per pint?

(2). How many pints do you get per dollar?

(3). At this rate, how many pints can you afford for $20.00?

(4). At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?

———————————————————————————————————————————————————