Warmup
Activity #1
Comparing Speeds.
Some students did treadmill workouts, each one running at a constant speed. Answer the questions about their workouts. Explain or show your reasoning.
Tyler ran 4,200 meters in 30 minutes.
Kiran ran 6,300 meters in hour.
Mai ran 6.3 kilometers in 45 minutes.
(1.) What is the same about the workouts done by Tyler and Kiran?
(2.) What is the same about the workouts done by Kiran and Mai?
(3.) What is the same about the workouts done by Mai and Tyler?
(4.) At what rate did each of them run?
(5.) How far did Mai run in her first 30 minutes on the treadmill?
(6.) Tyler and Kiran each started running at a constant speed at the same time. Tyler ran 4,200 meters in 30 minutes and Kiran ran 6,300 meters in hour. Eventually, Kiran ran 1 kilometer more than Tyler. How much time did it take for this to happen?
Activity #2
Problem Solving on Cost Price
A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot? Explain or show your reasoning.
A 2,100-square-foot home in Cheyenne, Wyoming, costs $110 per square foot. How much does this home cost? Explain or show your reasoning.
Activity #3
Estimate Length
An estimate is an approximate calculation or rounding of a number to the nearest place value for the sake of convenience, or a way to make math easier and clearer. There’s no single way to define estimation, but the closest meaning of an estimation is a guess or an assumption about a value that isn’t too far off.
Name an object that could be about the same length as the measurement:
(1.) 4 inches
(2.) 6 feet
(3.) 1 meter
(4.) 5 yards
(5.) 6 centimeters
(6.) 2 millimeters
(7.) 3 kilometers
Quiz Time
https://www.ixl.com/math/grade-6/compare-rates-word-problems