How Much for One? (Working with Ratios)

———————————————————————————————————————————————————

Using a Double Line tool to find Cost.

Here is an applet you can use to help you show your work for the following questions, if you choose to.

(1). Eight avocados cost $4. How much do 16 avocados cost? Explain your reasoning.

(2). How much do 20 avocados cost? Explain your reasoning.

(3). How much do 9 avocados cost? Explain your reasoning.

———————————————————————————————————————————————————

Calculations Involving Ratios.

(A). Here is an applet you can use to help you show your work for the following questions, if you choose to.

Twelve large bottles of water cost $9.

(1). How many bottles can you buy for $3? Explain your reasoning.

(2). What is the cost per bottle of water? Explain your reasoning.

(3). How much would 7 bottles of water cost? Explain your reasoning.

(B). Here is an applet you can use to help you show your work for the following questions, if you choose to.

Four bags of chips cost $6.

(1). What is the cost per bag?

(2). At this rate, how much will 7 bags of chips cost?

(C). Here is an applet you can use to help you show your work for the following questions, if you choose to.

At a used book sale, 5 books cost $15.

(1). What is the cost per book?

(2) At this rate, how many books can you buy for $21?

———————————————————————————————————————————————————

Sharing an Amount in a given ratio.

  • The starting amount to share is 60, and the ratio is 4:6. Check the boxes below to see how 60 is shared in the given ratio.
  • Uncheck the boxes.
  • Now, use the two sliders at the top to choose a different ratio of your choice. (The blue slider for the first number in the ratio, and the red slider for the second number.) ​
  • Check the box on the left to see the sum of the ratio. ​
  • Check the second box to see the value of each part. ​
  • Check the third box to see how 60 divided in that ratio.
  • Keep working with other ratios and different amounts.

———————————————————————————————————————————————————

It is commonly thought that buying larger packages or containers, sometimes called buying in bulk, is a great way to save money. For example, a 6-pack of soda might cost $3 while a 12-pack of the same brand costs $5.

Find 3 different cases where it is not true that buying in bulk saves money. You may use the internet or go to a local grocery store and take photographs of the cases you find. Make sure the products are the same brand. For each example that you find, give the quantity or size of each, and describe how you know that the larger size is not a better deal.

———————————————————————————————————————————————————

In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. Complete the double number line to show the cost for 1, 3, and 4 ounces of gold.

———————————————————————————————————————————————————

Clare made a smoothie with 1 cup of yogurt, 3 tablespoons of peanut butter, 2 teaspoons of chocolate syrup, and 2 cups of crushed ice.

Kiran tried to double this recipe. He used 2 cups of yogurt, 6 tablespoons of peanut butter, 5 teaspoons of chocolate syrup, and 4 cups of crushed ice. He didn’t think it tasted right.

(1). Describe how the flavor of Kiran’s recipe compares to Clare’s recipe.

(2). How should Kiran change the quantities that he used so that his smoothie tastes just like Clare’s?