Warmup
Activity #1
Use a Double Line Tool to Find Cost.
In the following activity, we are gong to find the cost of avocados, if 8 avocados cost $4.
(1.) How much do 16 avocados cost? Explain your reasoning.
(2.) How much do 20 avocados cost? Explain your reasoning.
(3.) How much do 9 avocados cost? Explain your reasoning.
In the following activity, we are gong to find the cost of water bottles, if 12 large bottles cost $9.
(1.) How many bottles of water can you buy for $3? Explain your reasoning.
(2.) What is the cost per bottle of water? Explain your reasoning.
(3.) How much would 7 bottles of water cost? Explain your reasoning.
Activity #2
Calculations Involving Ratios.
In the following activity, we are gong to find the cost of bags of chips, if 4 bags cost $6.
(1.) What is the cost per bag?
(2.) At this rate, how much will 7 bags of chips cost?
In the following activity, we are gong to find the cost of used books, if 5 books cost $15.
(1.) What is the cost per book?
(2.) At this rate, how many books can you buy for $21?
Activity #3
Share an Amount in a Given Ratio.
You are probably familiar that the following steps are used in sharing an amount in a given ratio;
In this activity, you are going to use an applet to explore these steps with a visual display of each step. The starting amount to share is 60, and the ratio; 4:6 is displayed on the sliders. just follow the instructions below to see the various steps.
Quiz Time