Interpreting Division Situations

——————————————————————————————————————————————

Fraction Division (Partitive).

  • Read the given problem and understand what you’re asked to do.
  • Check the Illustration box to see the series of steps to follow.
  • Follow the prompts by checking the boxes.
  • Click at the top right corner to reset.
  • Use to change the number of pizzas or students.​

——————————————————————————————————————————————

The justification for using multiplication by the reciprocal to divide fractions.

  • Click through in the applet below to understand the division process of fractions.
  • Enter different pairs of fractions to divide and follow the same steps.

——————————————————————————————————————————————

Writing Equations From Models.

In the applet below, the toolbar includes buttons that represent 1 whole and fractional parts, as shown here.

represents 1, represents , represents , represents , and is the Move Tool.

Click a button to choose a quantity, and then click in the work space of the applet window to drop it. When you’re done choosing pieces, use the Move tool (the arrow) to drag them into the jars. You can always go back and get more pieces, or delete them with the Trash Can tool.

(1). Draw a diagram and write a multiplication equation to represent the following situation. Then answer the question. Mai had 4 jars. In each jar, she put 2 ¼ cups of homemade blueberry jam. Altogether, how many cups of jam are in the jars?

(2). Draw a diagram and write a multiplication equation to represent the situation. Then answer the question. Priya filled 5 jars, using a total of 7 ½ cups of strawberry jam. How many cups of jam are in each jar?

(3). Draw a diagram and write a multiplication equation to represent the situation. Then answer the question. Han had some jars. He put ¾ cup of grape jam in each jar, using a total of 6 ¾ cups. How many jars did he fill?

——————————————————————————————————————————————

To make 1 batch of granola, Kiran needs 26 ounces of oats. The only measuring tool he has is a 4-ounce scoop. How many scoops will it take to measure 26 ounces of oats?

(1). Will the answer be more than 1 or less than 1?

(2). Write a multiplication equation and a division equation that represent this situation. Use “?” to represent the unknown quantity.

(3). Find the unknown quantity. If you get stuck, consider drawing a diagram.

——————————————————————————————————————————————

Mini muffins cost $3.00 per dozen.
Andre says, “I have $2.00, so I can afford 8 muffins.”
Elena says, “I want to get 16 muffins, so I’ll need to pay $4.00.”
Do you agree with either of them? Explain your reasoning.

——————————————————————————————————————————————

Consider the problem: The recipe calls for 14 ounces of mixed nuts. To get that amount, Kiran uses 4 bags of mixed nuts.

(1). Write a mathematical question that might be asked about this situation.

(2). What might the equation 14 ÷ 4 = ? represent in Kiran’s situation?